Kontakta oss

Programvara, SaaS och molntjänster

Vi kan hjälpa dig med riskbedömningar, att ge en balanserad syn och handlingsinriktad rådgivning kring de olika juridiska frågor du kan ha när du utvecklar eller implementerar moln-, SaaS- och mjukvaruprodukter.

Exempel på tjänster nedan - kontakta oss för att diskutera dina behov

AI-baserade SaaS-, moln- och mjukvarumodeller

AI förändrar hur mjukvara, SaaS och molntjänster utvecklas, säljs, köps in och används. Funktioner som tidigare var statiska eller regelbaserade kan nu generera innehåll, lämna rekommendationer, automatisera arbetsflöden, analysera kunddata eller agera för användarens räkning. Det förändrar tjänstens juridiska och kommersiella struktur. Vi hjälper SaaS-leverantörer, molnleverantörer och mjukvarubolag att implementera AI på ett sätt som passar deras produkt, kundbas och riskprofil. Vår rådgivning omfattar lansering av AI-funktioner, kundvillkor, begränsningar för tillåten användning, ansvarsfördelning, dataanvändning, träningsdata, rättigheter till output, spårbarhet, transparens, säkerhetskontroller och efterlevnad av GDPR, AI-förordningen och sektorspecifika krav. För AI-leverantörer hjälper vi till att omsätta tekniken och affärsmodellen i avtalsvillkor som kunder kan förstå och acceptera. För köpare stödjer vi utvärdering, förhandling och styrning av AI-baserade SaaS- och molntjänster, inklusive leverantörsrisk, dataskydd, informationssäkerhet, servicenivåer och regulatoriskt ansvar.

IT-tjänster och SLA

Låt oss hjälpa dig att granska, förbättra och / eller utarbeta dina avtal för de IT-tjänster du levererar som leverantör eller de tjänster du köper som kund. Vi har lång erfarenhet av att granska, utarbeta och förhandla om en mängd olika avtal inom IT-domänen. Kunder vänder sig till oss för att få våra praktiska, insiktsfulla och kreativa råd om hur man bäst levererar och köper IT-tjänster. Nedan hittar du några exempel på avtal vi ger råd om. Vi erbjuder fastprisprojekt om vi kan förutse arbetets komplexitet och omfattning. Prisexempel - För en fristående granskning eller förbättring av ett kontrakt erbjuder vi fasta avgifter för vårt arbete i intervallet 10 tkr - 30 tkr (exklusive moms).

Molntjänster

Vi har lång erfarenhet av att ge råd till Cloud Service Providers (CSP) i en rad branscher när det gäller att skapa deras optimala affärsmodell och juridiska struktur för deras molntjänstavtal. Om du köper molntjänster har vi täckt dig med do's och don'ts när du utvärderar, förhandlar och hanterar dina CSP:er och molnkontrakt. Med vår expertis inom dataskydd och regulatorisk rådgivning ger vi råd till både CSP:er och köpare av molntjänster i riskbedömningar av en molnlösning. Vi har utvärderat och säkrat multimolnmiljö med lämplig användning av offentliga molntjänster med mer kontrollerade privata molninstallationer på plats. Om du är molntjänstleverantör till den offentliga sektorn eller till en hårt reglerad marknad (t.ex. fintech, hälsa eller säkerhet) vet vi hur man utför en riskbedömning, fastställer lämpliga krav och framgångsrikt förhandlar om de nödvändiga avtalen. Vi erbjuder våra tjänster baserat på våra timpriser och är öppna för att erbjuda volymbaserad prissättning eller förbetalning av en arvodessumma (retainer) som vi kan dra av vårt arbete från för längre uppdrag beroende på dina behov och preferenser. Om du är intresserad av att börja arbeta med oss för att granska ett enda kontrakt kan vi ofta erbjuda fastprisprojekt om vi kan förutse arbetets komplexitet och omfattning.

Programvara

Vi är experter på en rad olika programvaruavtal och villkor ur både leverantörens och köparens perspektiv. Din affärsmodell avgör hur du ska strukturera och balansera avtalet och det är en utgångspunkt för vårt arbete. Juridiska frågor att hantera:

  • Leverantörernas intresse av att skydda programvaran, API:er, algoritmer och derivatverk
  • Leverantörernas intresse av att bygga sitt kodbibliotek kontra köparnas intresse för att få kontroll över dess resultat
  • Ansvar för säkerhetskopiering och konfigurationer enligt goda säkerhetsstandarder
  • Skydda kundbasen vid omorganisation eller när ditt företag förvärvas

SaaS

SaaS-avtal och juridisk rådgivning för SaaS-bolag

Vi hjälper SaaS-bolag att få avtal på plats, hantera krävande kundförhandlingar och bygga en avtalsmodell som håller när verksamheten växer. Vi arbetar med svenska och internationella SaaS- och teknikbolag – från tillväxtföretag till etablerade leverantörer – och kommer ofta in när affären blir större, kunden mer krävande eller regelverket mer komplext. Det kan vara en enterprise-kund som inte accepterar era standardvillkor, en region som ställer omfattande säkerhets- och dataskyddskrav eller en ny produkt som behöver en kommersiellt fungerande avtalsstruktur.

När brukar våra kunder kontakta oss?

  • En stor kund vill använda sitt eget avtal.
  • Ni ska svara på en upphandling.
  • Kundens krav på ansvar, SLA, säkerhet eller dataskydd går längre än er normala modell.
  • Ni går från SME-försäljning till enterprise.
  • Ni börjar sälja till offentlig sektor eller en reglerad bransch.
  • Ni behöver standardisera avtalen för att korta säljcykeln.
  • Ni lanserar AI eller annan ny funktionalitet som förändrar avtals- och riskbilden.

Main service categories

Låt oss få kontakt

Tell us what you are working on and what you need to achieve. We will help you identify the appropriate scope and next step.
Copyright © 2015-2026 All rights reserved Sharp Cookie Advisors AB
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram